12

Wada istotna – kiedy występuje?

Pojęcie wady istotnej należy odnosić do wady fizycznej rzeczy. Znajdziemy je w przepisach kodeksu cywilnego regulujących rękojmię przy sprzedaży. W art. 560 § 3 k.c. pojęcie to występuje w formie zanegowanej: „Kupujący nie może odstąpić od umowy, jeżeli wada jest nieistotna”.

 

W ramach realizacji swoich uprawnień z tytułu rękojmi konsument może zażądać: wymiany towaru na nowy, naprawy, obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy. Przy trzech pierwszych żądaniach umowa sprzedaży wciąż pozostaje skuteczna, gdyż zarówno kupujący jak i sprzedawca zaspokajają swoje roszczenia. Czwarta opcja natomiast niweczy skutek umowy. Dlatego jako najdalej idąca została przez ustawodawcę obwarowana zastrzeżeniem istotności wady.

 

Kłopot z definicją
Próżno szukać legalnej definicji wady istotnej w przepisach prawa. Na szczęście zarówno w doktrynie (poglądach prawnych) jak i w orzecznictwie (rozstrzygnięciach sądowych) można znaleźć wskazówki, które pozwalają odróżnić wadę fizyczną rzeczy mającą charakter nieistotny, od wady istotnej. Najogólniej powiedzieć można, że wada istotna albo uniemożliwia, bądź znacząco utrudnia korzystanie z rzeczy w sposób zgodny z jej przeznaczeniem. Bez znaczenia pozostaje, czy jest to wada usuwalna, gdyż zakresy tych pojęć krzyżują się. Wada istotna może być zarówno wadą nieusuwalną, jak i możliwą do usunięcia. Wadę istotną należy oceniać i rozpatrywać osobno dla każdego przypadku, z uwzględnieniem przeznaczenia zakupionej rzeczy. Pamiętajmy także, że przy ocenie istotności wady bierze się pod uwagę nie tylko funkcjonalność i użyteczność towaru. Ważne są również jego walory estetyczne w kontekście uzasadnionych oczekiwań konsumenta.

 

Przykłady na wadę istotną/nieistotną wskazywane w doktrynie:
 1. Niesprawny pilot od telewizora nie wskazuje na wadę istotną odbiornika, gdyż wciąż można w dalszym ciągu korzystać z telewizora.
 2. Niezgodna z zamówieniem sukienka ślubna dostarczona tuż przed samą ceremonią będzie obarczona wadą istotną z powodu braku czasu na jej wymianę.

 

Przykłady wzięte z orzecznictwa:
 1. Przeciekająca kabina wózka widłowego jest wadą istotną, gdyż czyni uciążliwym korzystanie z wózka w czasie opadów atmosferycznych i przede wszystkim stwarza niebezpieczeństwo dla operatora wózka.
 2. Markowe i eleganckie damskie buty, w których między lewym i prawym występują różnice w fakturze i załamaniach skóry – są dotknięte wadą istotną.
 3. Montaż okien łukowych w sposób skutkujący możliwością ich otwarcia na 30% zamiast na 90% przesądza o wystąpieniu wady istotnej.
 4. Nieprawidłowość w działaniu sprzęgła ciągnika rolniczego objawiająca się w konieczności używania większej siły nacisku na pedał – nie jest wadą istotną.
 5. Wady mebla – narożnika, polegające na trwałych odkształceniach siedziska oraz marszczeniu się materiału obiciowego wynikających z zastosowania pianki o niewłaściwej gęstości, wskazują na wadę istotną.
 6. Wada geometrii układu jezdnego pojazdu będąca skutkiem nieprawidłowej naprawy,  polegająca na „ściąganiu” go na jedną stronę jezdni – jest wadą istotną.

12 Comments

12 thoughts on “Wada istotna – kiedy występuje?
 1. Mam urządzenie thermomix i było już raz na naprawie reklamacyjnej z tytułu rękojmi. Teraz szwankuje potencjometr w urządzeniu, dodam, że jest to jedyny fizyczny regulator do obsługi obrotów silnika i czasu działania urządzenia. Jego wadą jest to, że potrafi przeskoczyć z wartości 3 na 10 zwiększając obroty, natomiast na czasie nie można ustawić dokładnego czasu pracy, bo również przeskakuje. Jako, że raz był naprawiany, chciałam skorzystać z możliwości odstąpienia od umowy. Czy taką wadę można uznać za istotną?

  1. Jeżeli ta konkretna usterka w przypadku tego tego konkretnego urządzenia uniemożliwia bądź znacząco utrudnia korzystanie z niego – powinna być uznana za wadę istotną.

 2. Witam,
  mam problem z pralko-suszarka. Po 2 miesiacach uzytkowania pojawil sie problem ze odziez wyjeta po suszeniu jest mokra, jak tez pralka samoczynnie nabiera wode do bebna co spowodowalo zalanie mieszkana. Zglosilem to na rekojmie u sprzedawcy z prosba o odstapienie od umowy gdyz towar posiada wade istotna. W chwili obecnej dostaje odmowy ze wskazaniem ze koszty odstapienia sa znaczace i moja prosba jest odrzucana. Czy jest mozliwosc dodaktowego argumentowania mojego roszczenia i odstapienie od umowy?

  1. “Koszty odstąpienia”? Nie ma to nic do rzeczy. Wada wygląda na istotną, sprzedawca w ramach rękojmi winien rzecz niezwłocznie wymienić lub naprawić. Jeśli tego nie zrobił, odstąpienie od umowy staje się skuteczne.

 3. Witam,
  Czy problem z połączeniem internetowym w TV z funkcjami smart jest niemożliwy, przez wewnętrzną wadę telewizora to czy można to traktować jako wadę istotną ? Przy pierwszym razie był wymieniany cały panel na zasadach gwarancji, teraz drugi raz został wymieniony na zasadach rękojmi. Czy jeśli znowu problem wystąpi można ubiegać się o odstąpienie od umowy ? Chciałbym przyznać że z internetu w TV korzystam codziennie według mnie jest to wada istotna.

  1. Wydaje się, że w przypadku sprzętu typu Smart TV pozbawienie go funkcji “smart” jest wadą istotną. Bo przecież dla tej funkcjonalności został zakupiony. O odstąpienie od umowy nie trzeba się ubiegać, to zależy od pańskiej woli. Warunkiem odstąpienia jest nieskuteczna naprawa – czyli jak Pan pisze – ponowne wystąpienie problemu.

 4. Jako przedsiębiorca handluję towarami używanymi w internecie. Sprzedałam używany fotelik dziecięcy. Był czysty i wyprany, nosił normalne ślady używania. Pani, która kupiła żąda ode mnie obniżenia ceny, bo stwierdziła, że fotelik jest poplamiony (nie chce wysłać zdjęć) i że na aukcji był wpisany inny model niż dostała (rzekomo zamiast “xp II sict” to jest “xp sict” – tego nie jestem pewna). Czy muszę się zgodzić na tą obniżkę? Bo najchętniej bym wolała, żeby oddała mi go, a ja zrobię zwrot pieniędzy. Jak mogę się w tej sytuacji zachować? Z góry bardzo dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

  1. Odstąpienie od umowy jest dla konsumenta uprawnieniem najdalej idącym, najkorzystniejszym. Może więc Pani sama zaproponować takie rozwiązanie kupującej, skoro sytuacja nie jest klarowna.

 5. Czy niewłaściwe wykonanie powłoki lakierniczej w meblach dębowych jest wadą istotną? Lakier jest szorstki, miejscami jest go za mało – drewno prześwituje, meble mają płamy. W odpowiedzi na reklamację wykonawca stwierdził, że nie jest w stanie wykonać powłoki lakierniczej o satysfakcjonującej mnie jakości. Wg rzeczoznawcy jakość lakierowania jest na poziomie amatorskim.

  1. Sprawa jest dyskusyjna, ale jeśli wada lakiernicza jest na meblach wyraźnie widoczna (a nie ukryta np. od strony ściany) to moim zdaniem mamy do czynienia z wadą istotną.

 6. Dzień dobry,
  Jako osoba fizyczna kupiłam używany samochód od dealera, który sprzedaje zarówno samochody nowe jak i używane.
  Po niespełna roku zgłosiłam reklamację z tytułu rękojmi na fotel, z którego wydobywały się metaliczne dźwięki podczas jazdy.
  Sprzedawca zobowiązał się do wymiany stelaża fotela. Po niespełna roku od wymiany problem powrócił. Podczas jazdy znowu słychać metaliczne dźwięki wydobywające się z tej samej okolicy. Sprzedawca podjął próbę naprawy, jednak ta nie przyniosła skutku i usterka dalej występuję.
  Czy takie „stukanie” fotela podczas jazdy można uznać za wadę istotną?
  Samochód wykorzystuję wyłącznie w celach prywatnych, jednak jazda tym samochodem staje się bardzo niekomfortowa w sytuacji, gdy z okolic fotela słychać metaliczne stuknięcia. Ich występowanie jest co prawda nieregularne, tzn. czasami dźwięk pojawia się z dużą częstotliwością, a innym razem są to pojedyncze przypadki – wszystko zależy od trasy (nierówna droga, zakręty itp.).
  Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

  1. Jak pewnie się Pani domyśla, sprawa nie jest jednoznaczna jeśli brać od uwagę samochód jako całość. Można argumentować na dwie strony. Proszę spróbować powalczyć o wymianę całego fotela.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.